Dzień Słowian w kl. III Polanie na polanie

W piątek, 12 lutego uczniowie klasy III, poznając historię powstania państwa polskiego,przenieśli się do czasów pradawnych Słowian. W ramach realizacji swojego klasowego projektu wychowawczego i innowacji uczestniczyli w całodniowych zajęciach przebiegających pod hasłem Polanie na polanie.

Dzieci w przebraniach ludu słowiańskiego bawiły się i uczyły na różnego rodzaju edukacjach o życiu, zwyczajach, obrzędach, tradycjach i wierzeniach swoich przodków, w tym plemienia Ślężan. Na lekcjach, na podstawie zgromadzonej w ciągu tygodnia wiedzy, na podstawie filmów edukacyjnych, nagrań staropolskich pieśni, próbowały rozwiązywać problemy, z którymi musieli mierzyć się Polanie. Na zajęciach artystycznych: budowali makietę podgrodzia, konstruowali tratwy, słuchali pierwszego hymnu polskiego Bogurodzica, tańczyli i grali do utworu „Breve regnum”– najstarszej piosenki żakowskiej, poznawali prasłowiańskie instrumenty muzyczne. Podczas zajęć z edukacji matematyczno -przyrodniczej rozwiązywali zadania na logiczne myślenie związane z życiem polańskich rzemieślników, rolników i gospodyń; poszerzali wiedzę nt. ówczesnych sposobów zdobywania i produkowania żywności oraz radzenia sobie z klęskami żywiołowymi. Na edukacji polonistyczno – społecznej poznawali m.in. prasłowiańskie bóstwa, życie społeczności, w tym rodzinne, opisywali wygląd chaty słowiańskiej. Podczas zabaw ruchowych ćwiczyli swoje umiejętności zręcznościowe inscenizując: połów ryb ościeniem (celowanie laską gimnastyczną w woreczek), walkę na miecze (na drewniane kije), jazdę konną (na „piłkach kangurkach”).

Jednak największą atrakcją dnia było śniadanie. Dzieci zasiadły do stołu, na którym przygotowane były bochenki razowegochleba, prawdziwe masło, miód, domowe konfitury, podpłomyki (naleśniki), kasza jęczmienna, którą jedli drewnianymi łyżkami– wyroby przygotowane przez rodziców, misa z jabłkami.

Taka lekcja historii z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów, a zdobyta przez nich wiedza zaowocuje w klasach starszych.

Wychowawczyni trzecioklasistów – p. Joanna Kubicka składa serdeczne podziękowania rodzicom za zaangażowanie i pomoc w organizacji zajęć.