Podróż klasy II w kosmos

Uczniowie klasy II, jeszcze stacjonarnie, a później zdalnie, rozpoczęli swoją przygodę z Uniwersytetem Dzieci. Stali się małymi studentami. Realizowali projekt pt. „W kosmos z klasą. Jakie tajemnice kryje wszechświat?” Zajęcia  rozpoczęły się od nauki skutecznego działania w zespole. W grupach tworzyli więc określone punkty styczności, wymyślali najdziwniejsze sposoby na minięcie się na równoważni w celu zrealizowania konkretnego celu. Najbardziej podobała im się Marshallow Challenge - zabawa wymagająca eksperymentowania i współpracy, która polegała na zbudowaniu z określonych materiałów jak najwyższej struktury utrzymującej piankę. Wszyscy pracowali w skupieniu, aby wywiązać się z zadania. Stworzony został także kodeks skutecznej  współpracy w zespole.

Na kolejnych zajęciach drugoklasiści zastanawiali się, jak wpaść na świetny pomysł. Poszukiwali ukrytych wskazówek. Odbyli trening kreatywności: encyklopedia niezwykłych rzeczy, pomysłowa gwiazda, łańcuch pełen skojarzeń. Następnie odbyły się lekcje tematyczne, podczas których prowadzili doświadczenia i obserwacje przybliżające im podstawowe informacje o przestrzeni kosmicznej. Poznali planety Układu Słonecznego, tworzyli własne jego modele, próbowali zaobserwować spadające gwiazdy oraz dowiedzieli się czym jest grawitacja, meteoryty, strefy czasowe.

Dzieci wzmocniły umiejętność samodzielnego i krytycznego myślenia oraz rozwinęły swoją ciekawość. Już teraz nie mogą doczekać się kolejnych zajęć, na których zdobędą wiedzę o lotach kosmicznych i wykonają własną rakietę kosmiczną. Oj będzie się działo!