Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?

Taki problem w piątek, 9 kwietnia próbowali rozwiązać trzecioklasiści podczas zajęć z innowacji przeprowadzonych w ramach projektu Uniwersytetu Dzieci pt. „Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?”

Uczniowie kontynuując cykl zabaw w detektywów tym razem poznawali sposoby zbierania i badania różnych śladów, czyli odkrywali tajniki daktyloskopii. W zorganizowanych zdalnie domowych „laboratoriach kryminalistycznych” rozwiązywali zagadki nie tylko kryminalne, ale i matematyczne, i społeczno - historyczne rozwijając w ten sposób myślenie logiczne i koncentrację uwagi. Na przygotowanych kartach, odlewach z wosku i w plastelinie odciskali swoje palce, oglądali odciski przez lupę. Największą jednak atrakcją lekcji była zabawa w prawdziwych laborantów, czyli doświadczenie z samodzielnym zbieraniem śladów ze słoika: odciskanie dłoni na szklanej powierzchni, posypywanie pędzelkiem odcisków proszkiem (mąką, popiołem, pudrem), ściąganie ich za pomocą taśmy klejącej i oglądanie w powiększeniu. Tak dzieci uczyły się rozpoznawać i opisywać linie papilarne, a przez to wzbogacać słownictwo o pojęcia nazw kształtów; doskonaliły spostrzegawczość. Dowiedziały się również, że niepowtarzalne są także odciski ust i uszu.

Laborantom z kl. III podczas tej nauki poprzez zabawę towarzyszyli rodzice, którzy przede wszystkim zadbali o bezpieczeństwo swoich pociech podczas eksperymentów.