Jak odgonić listopadowe smutki?

Listopad to jeden z najsmutniejszych miesięcy w roku: deszczowy, zimny, wietrzny. Ale nie na naszej świetlicy!!! Nasi uczniowie znaleźli różne sposoby , jak odgonić listopadowe smutki.

Słuchając czytanych bajek podczas cyklu zajęć czytelniczych pod hasłem zaczarowane popołudnia z książką, dzieci wykonywały kolorowanki ulubionych postaci bajkowych, inscenizowały fragmenty utworów podczas zabaw dramowych.

Poznawały też zasady dbałości o własne zdrowie w okresie sprzyjającym przeziębieniom, czyli późną jesienią. Dowiedziały się, jak się ubierać w niepogodę, jaką siłę dla dobrego samopoczucia mają witaminy zawarte w owocach i warzywach, które później lepiły z masy solnej. Poznawały także sposoby „zatrzymania” smaków lata i jesieni w przetworach – zapasach na zimę. Same też przygotowywały sobie ciepły posiłek – piekły tosty. Przy tej okazji utrwalały zasady kulturalnego spożywania posiłków.

Krótkie dni i ponura pogoda najczęściej nie zachęcały do spacerów i zabaw na podwórku. Dlatego organizowane były różne zabawy ruchowe na sali gimnastycznej i/lub przy muzyce. Uczniowie sami też byli pomysłodawcami wielu atrakcyjnych zabaw, które prowadzili w zgodzie, w atmosferze przyjaźni i wesołego współzawodnictwa. Nie było to dla nich trudne, ponieważ po cyklu zajęć na temat szkolnej przyjaźni wiedzieli jakie ma ona znaczenie dla każdego szkolnego rówieśnika. Wyraz temu dali przygotowując m.in. zabawy i wróżby andrzejkowe.