Zdalne nauczanie

Od sześciu tygodni w naszej szkole, podobnie jak w całej Polsce, trwa zdalne nauczanie. Początki były bardzo trudne dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Chociaż MEN szybko wyszedł z ofertą i rekomendacjami różnych narzędzi i form mających na celu ułatwienie prowadzenia procesu nauczania/uczenia się, to jednak dla wszystkich odnalezienie się w nowej rzeczywistości szkolnej wymagało ogromnego wysiłku i nakładu pracy. Nauczyciele musieli wybrać z dużej gamy ofert te, które najbardziej byłyby odpowiednie dla ich uczniów. Uczniowie natomiast musieli zapoznać się z nowymi narzędziami pracy, a rodzice, przede wszystkim dzieci przedszkolnych i z edukacji wczesnoszkolnej, przejąć po części rolę nauczycieli. Wreszcie wszyscy musieliśmy stworzyć nową, wirtualną szkołę, nauczyć się współpracować w niej. I udało się nam!

Wszyscy uczniowie i nauczyciele mają do dyspozycji odpowiedni sprzęt do nauki zdalnej, własny lub wypożyczony ze szkoły. Nauczyciele prowadzą z młodzieżą większość lekcji on-line na platformie Microsoft Teams. W młodszych klasach II i III dzieci również mają zajęcia on-line, ale z wykorzystaniem komunikatorów Messenger i WhatsApp. Ze wszystkimi dziećmi, tj. przedszkolakami i uczniami kl. I – VIII nauczyciele realizują treści podstawy programowej na podstawie opracowanych przez siebie scenariuszy. Ponadto do komunikacji wykorzystywany jest w szerokim zakresie e-dziennik, telefony oraz poczta mailowa rodziców, uczniów i nauczycieli. Zdalnie pracuje także pedagog, psycholog
i logopeda szkolny. Wszyscy nauczyciele, w tym wychowawcy świetlicy oraz dyrektor szkoły udzielają konsultacji, których plan można znaleźć na stronie internetowej placówki w zakładce Rada Rodziców.

Jak wygląda nauka zdalna w naszej szkole można zobaczyć w galerii zdjęć. Zapraszamy również na internetową stronę Gminy i na stronę Sprawnego Dolnoślązaczka, gdzie swoimi sprawnościami chwalą się dzieci z kl. II.

Uczniów, którzy chcą podzielić się swoim kącikiem nauki w domu, prosimy o przesyłanie zdjęć do wychowawców klas. Galerię będziemy uaktualniać na bieżąco.